Menu

Budowa tarasu – Praktyczne porady i wskazówki

Sezon wiosenno-letni to doskonały czas na rozpoczęcie budowy tarasu. Wysokiej jakości drewno i wkręty to podstawa każdego trwałego i solidnego projektu. Warto jednak pamiętać o kliku istotnych wskazówkach, które wydłużą żywotność Twojego tarasu. Poznaj nasze sposoby na wytrzymałą i pewną konstrukcję!

Unikaj wilgoci

Do budowy tarasów nie powinno wybierać się miejsc zacienionych i wilgotnych. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, warto wykorzystać akcesoria, które ochronią deski tarasowe przed grzybem lub pleśnią oraz zachowają je w dobrej kondycji na lata. Właściwa wentylacja zmniejszy wilgoć, która mogłaby gromadzić się między deskami i legarami. Warto także zastosować wsporniki, które pomogą wyrównać różnice wysokości w stosunku do podłoża. Oprócz tego taśma izolacyjna, która skutecznie uszczelni taras i mamy pełen zestaw przedmiotów, które zapobiegną zawilgoceniu podkonstrukcji.

Upewnij się, że zachowasz odpowiednie nachylenie

Różne warunki pogodowe takie jak deszcz, słońce czy śnieg mogą negatywnie wpłynąć na kondycję i stan tarasu. Ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której woda zalegałaby na deskach. Może to doprowadzić do gnicia i stworzyć zagrożenie dla użytkowników np. poprzez zwiększenie ryzyka poślizgnięcia. Właśnie dlatego należy zadać o odpowiednie nachylenie tarasu, które pozwoli odprowadzić deszczówkę. Nie musi być ono duże, wystarczy nachylenie 2%.

Odpowiednia wysokość balustrady

Budując taras, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w postaci balustrady. Powinno się ją zamontować, gdy wysokość tarasu jest większa niż 60 cm. Przyjmuje się, że najlepsza wysokość mierzona od podłogi tarasu wynosi ok. 1,2 m.

Unikaj dokręcania zbyt blisko końca deski podłogowej

Unikaj mocowania zbyt blisko krawędzi deski podłogowej, aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Optymalna odległość pomiędzy ostatnim punktem mocowania do końca deski powinna wynosić minimum 50 mm i maksymalnie 150 mm.

Upewnij się, że deski tarasowe nie są wilgotne

Przed przystąpieniem do montażu desek warto najpierw sprawdzić ich wilgotność np. za pomocą miernika wilgotności drewna. Zaleca się, aby wilgotność drewna mieściła się w przedziale około 16% – 18%. Nie posiadasz miernika, nie martw się! Są inne sposoby na sprawdzenie wilgotności drewna. Wystarczy zmierzyć szerokość 5 wybranych desek i obliczyć ich średnią (w tym przypadku sumę pomiarów podziel przez pięć)! Wynik należy wziąć pod uwagę podczas planowania montażu.  

Korzystając z solidnych materiałów i odpowiednich akcesoriów oraz przestrzegając zalecanych wskazówek, masz pewność, że konstrukcja będzie trwała i niezawodna przez długie lata!

Bestsellery

Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy!

Przeczytaj również:

Poradniki

Wkręty do betonu – Cechy, zastosowanie i montaż

Podstawą każdej solidnej konstrukcji jest bezpieczne i trwałe mocowanie. Uzyskuje się je dzięki odpowiednio dobranym wkrętom, których wybór zależy m.in. od rodzaju podłoża. Możemy wyróżnić kilka grup wkrętów: do drewna, metalu czy zadań specjalnych. To właśnie do ostatniej kategorii zaliczają się wkręty do betonu. Są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają solidne połączenie! W naszym artykule dowiesz się, czym się charakteryzują, jakie mają zastosowanie oraz jak je poprawnie zamontować!

Czytaj więcej »
Poradniki

Rodzaje wkrętów do płyt warstwowych – Jakie wybrać?

Coraz większą popularność w budownictwie zyskują płyty warstwowe. Ten specjalny materiał doskonale sprawdza się do izolacji cieplnej oraz akustycznej. Co więcej, są nie tylko odporne na uszkodzenia, ale również warunki atmosferyczne. Aby, jak najdłużej cieszyć się właściwościami płyt warstwowych należy zadbać o ich poprawny montaż. Do tego potrzebne są wkręty dedykowane do łączenia płyt warstwowych. W tym artykule dowiesz się, jakie wkręty zastosować do mocowania płyt warstwowych.

Czytaj więcej »
Poradniki

Jak prawidłowo wkręcać wkręty? Wskazówki dla początkujących

Kluczem do budowy wytrzymałych i trwałych konstrukcji drewnianych są odpowiednio dobrane wkręty. Jednak nawet wkręty najwyższej jakości mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zostaną poprawnie osadzone w drewnie. Skuteczne wkręcanie wymaga cierpliwości, precyzji i co najważniejsze odpowiedniej techniki. Sprawdź nasze praktyczne wskazówki i dowiedz się na co zwracać uwagę w czasie montażu!

Czytaj więcej »