Wkręty. Od czego zacząć?
Oczywiście pracę należy zacząć od wyboru odpowiednich wkrętów. Użycie wkrętów przeznaczonych do konkretnych rodzajów materiałów pozwoli stworzyć stabilne i wytrzymałe mocowanie. Najważniejszym kryterium przy doborze jest dopasowanie grubość deski. W przypadku desek tarasowych długość wkrętu oblicza się w następujący sposób:
grubość deski tarasowej x2,5 = długość wkrętu tarasowego
Co istotne, wkręty nie mogą przechodzić na wylot. Nieumiejętne wkręcanie może doprowadzić do uszkodzenie konstrukcji, narzędzia lub uszczerbku na zdrowiu. Przynajmniej połowa powinna zostać osadzona w części mocowania znajdującej się na dole. Kolejnym krokiem jest wybór główki. Stożkowa odznacza się doskonałą skutecznością w miejscach, gdzie wkręty nie powinny wystawać ponad powierzchnię drewna. Natomiast łeb talerzowy to idealny wybór w przypadku gdy konstrukcja jest wykonana z miękkiego drewna.
Bity i wkrętarka z regulowaną mocą
Wkręty wybrane? Świetnie, teraz możemy przejść do montażu! Specjaliści zalecają skorzystanie z wkrętarki akumulatorowej z regulacją siły dokręcania. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości bity, które zdecydowanie ułatwią pracę. Charakteryzują się nie tylko idealny dopasowaniem do wkrętów wyróżniają, ale także długą żywotnością i precyzją.
Przygotowanie miejsca pracy
Kolejnym ważnym krokiem podczas prac montażowych jest wybór miejsca, w którym chcemy zamocować drewno. Dobrym pomysłem jest oznaczenie go krzyżykiem lub wgłębieniem. Należy pamiętać, że trzeba to zrobić zarówno na wierzchu danego elementu, jak i pod spodem. Przed przystąpieniem do montażu powinno się także upewnić się, że miejsce, które wybraliśmy, jest czyste i wolne od przeszkód.
Jak wkręcać?
Proces montażu rozpoczynamy od łączenia desek przy użyciu ścisków, a następnie umieszczamy wkręt w wyznaczonym miejscu. Umieszczamy go w bicie, delikatnie naciskamy wiertarkę i stopniowo osadzamy w drewnie, dbając o stabilnym i równym trzymaniu. Sposób ten pozwala na uniknięcie powstawania pęknięć w materiale. Kluczowe jest, aby wkręty nie wystawały ponad powierzchnię drewna ani nie były zbyt głęboko osadzone, co mogłoby skutkować słabym połączeniem lub uszkodzeniem drewna.
Tego nie rób!
- Nie wkręcaj bez wcześniejszego oznaczenia
miejsca, - Nie wkręcaj wkrętu w twarde materiały bez wcześniejszego nawiercania,
- Nie wkręcaj zbyt szybko i zbyt głęboko – ryzyko uszkodzenia wkrętu,
- Nie stosuj zniszczonych końcówek we wkrętarce.
Połącz odpowiednią technikę razem z wysokiej jakości wkrętami i ciesz się trwałymi konstrukcjami!