Łeb talerzowy w konstrukcjach drewnianych
Wkręty ciesielskie z łbem talerzowym są popularnymi łącznikami służącymi do mocowań elementów drewnianych takich jak belki, deski czy słupy. Innymi słowy, są używane wszędzie tam gdzie potrzebna jest wytrzymałość i mocny docisk. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić zarówno czas, jak i materiał. Dzieje się tak dlatego, że łeb talerzowy rozkłada nacisk wkrętu na większą powierzchnię, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń materiału. Są one także łatwe w montażu i mogą bez problemu zastąpić gwoździe, które mogą naruszyć strukturę drewna.
Cechy i zastosowanie wkrętów ciesielskich.
Wkręty ciesielskie wykorzystuje się do łączenia ze sobą elementów drewnianych oraz drewnopochodnych. Doskonale sprawdzą się w sytuacjach, w których materiały muszą do siebie ściśle przylegać. Z powodzeniem zastępują połączenia kołkowe, czy łączniki ciesielskie oraz znajdują zastosowanie przy łączeniu elementów konstrukcji drewnianych takich jak krokwie, kontrłaty, łaty, więźby dachowe. Co więcej, większość wkrętów ciesielskich (w zależności od rodzaju drewna) może być montowana bez konieczności wcześniejszego nawiercania. Dostępne są w rozmiarach od 6×40 do nawet 10×450, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie wkręty do swojego projektu. Oprócz tego charakteryzują się zmniejszonym momentem dokręcania i efektem rozłupywania.
Montaż wkrętów ciesielskich z łbem talerzowym – 4 porady!
Montaż wkrętów ciesielskich z łbem talerzowym jest prosty, jednak warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach. Pomogą one uniknąć błędów oraz zniszczenia materiału. Oto nasze porady:
- Dobierz odpowiedni rozmiar wkrętów do skręcanych elementów. Cały gwint powinien znajdować się w elemencie, do którego dokręcasz element właściwy.
- Dopasuj materiał wkrętu do potrzebnego zastosowania. Jeśli planujesz użyć wkrętów w miejscach narażonych na trudne warunki atmosferyczne, rozważ zastosowanie wkrętów nierdzewnych, które charakteryzują się większą odpornością na korozję.
- Podczas przykręcania wkrętu ciesielskiego z łbem talerzowym, ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu od krawędzi przykręcanego elementu. Unikaj przykręcania zbyt blisko krawędzi, aby nie spowodować rozszczepienia drewna.
- Aby wzmocnić połączenie, warto dodatkowo zastosować wkręty cylindryczne, które należy wkręcić pod kątem około 30 stopni względem wkrętu talerzowego. Dzięki temu połączenie stanie się jeszcze bardziej stabilne i wytrzymałe.
Pamiętaj o bitach
Montaż wkrętów ciesielskich talerzowych może okazać się dużo przyjemniejszy, jeśli wykorzystamy do niego odpowiednio dobrane bity. W przypadku tych wkrętów odpowiednie okażą się następujące rozmiary bitów:
- Wkręty o średnicy gwintu 6,0 (rozmiary od 6×40 do 6×180) – bit T30
- Wkręty o średnicy gwintu 8,0 (rozmiary od 8×50 do 8×500) – bit T40
- Wkręty o średnicy gwintu 10,0 (rozmiary od 10×80 do 10×450) – bit T50
Wypróbuj wkręty ciesielskie z łeb talerzowy i ciesz się trwałą konstrukcją na lata!