Niewłaściwa długość wkrętu
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest montaż wkrętów o złej długości. Użycie zbyt krótkiego łącznika powoduje, że nie osadzi się on odpowiednio głęboko w materiale. Powoduje to obniżenie trwałość i stabilności konstrukcji. Natomiast wkręcenie zbyt długiego wkrętu utrudnia wykończenie ścian, stwarza potencjalne zagrożenie dla użytkujących oraz wygląda nieestetycznie. Właśnie dlatego, należy pamiętać o dobraniu właściwej długości wkrętów. Powinny one przechodzić przez dokręcany element i zanurzać się w materiale. Jeśli masz problem z doborem odpowiedniego rozmiaru, skontaktuj się z doradcą, który pomoże wybrać pasujące wkręty.
Brak wcześniejszego nawiercenia otworów
Do poprawnego montażu części wkrętów wymagane jest wcześniejsze przygotowanie podłoża oraz nawiercenie wstępne. Pominięcie tego istotnego kroku może doprowadzić do nie tylko do uszkodzenia materiału, ale również spowodować niemożliwość dociągnięcia wkrętu. Aby uniknąć popełnienia tego błędu, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Być może z tego powodu Twoje konstrukcje są nietrwałe.
Nieodpowiedni moment obrotowy
Równie często popełnianym błędem jest użycie niewłaściwego momentu obrotowego do montażu wkrętów. Zarówno zbyt niski jak i wysoki moment obrotowy powoduje poważne uszkodzenia w materiale. Przez zbyt niskie obroty wkręt może nie zostać odpowiednio mocno zamocowany, przez co połączenie będzie luźne i niestabilne. Dodatkowo niedokręcone wkręty mogą się łatwo poluzować pod wpływem wibracji. Natomiast zbyt duży może doprowadzić do przewiercenia się wkrętu przez materiał podłoża. Co więcej, jest duża szansa na zniszczenie główki wkrętu i jego wyłamanie.
Wiercenie zbyt blisko krawędzi drewna
Mocowanie wkrętów zbyt blisko krawędzi jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących majsterkowiczów. Montaż wkrętów zbyt blisko krawędzi powoduje osłabienie drewna oraz zmniejsza wytrzymałość połączenia. Skutkuje to pęknięciami i rozczepieniem desek, które mogą doprowadzić do uszkodzenia całego projektu. Oprócz tego rośnie ryzyko na poluzowanie się łączników w przypadku wystąpienia drgań lub obciążeń. W konsekwencji konstrukcja traci na stabilności i staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Aby tego uniknąć, należy mocować wkręty w odpowiedniej odległości od krawędzi. Ogólnie przyjmuje się, że powinna ona wynosić od około 1,5 do 2,5 cm od krawędzi deski drewnianej lub kompozytowej. W przypadku mocowań w rogach można wkręcać w większej odległości, na przykład 3 cm, aby uniknąć pęknięć. Należy jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń producenta.