Wkręty do blachy trapezowej – charakterystyka
Główną cechą blachowkrętów jest samowiercąca końcówka. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej wkręt jest w stanie przepić się przez cienką blachę. Dodatkowo pozwala na prowadzenie wkrętu prostopadle do łaty. Wkręty do blachy trapezowej powinny także posiadać podkładką EPDM, która zabezpiecza przed wnikaniem wody pod blachę, chroniąc konstrukcję przed wilgocią i korozją. Niezwykle istotną kwestią jest także rodzaj łba wkrętu. Do montażu blachy trapezowej zaleca się montaż wkrętami z płaskim łbem, który nie rzuca się w oczy. Co więcej, blachowkręty dostępne są w różnych odmiennych kolorach z palety RAL. Pozwala to na uzyskanie estetycznego wykończenia bez widocznych kontrastów pomiędzy blachą a wkrętami.
Jakie wkręty do blachy trapezowej?
Wybór odpowiednich wkrętów do montażu blachy trapezowej warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich jest grubość blachy. W większości przypadków do je mocowania używa się blachowkrętów o średnicy 4,8 mm i długości 20 mm. Natomiast, do mocowania blachy trapezowej na konstrukcji drewnianej posiadają zazwyczaj średnicę 4,8 mm oraz długość 35 mm. Przy montażu blachy trapezowej niezwykle istotne jest, aby wkręty cechowała wysoka odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Z tego powodu wkręty powinny być wykonane ze stali nierdzewnej A2 lub stali węglowej (1022/10350). Dodatkowo kluczowe jest, aby wkręty miały podkładki uszczelniające, zapobiegające przedostawaniu się wody do otworów, co mogłoby spowodować korozję.
Jak montować wkręty do blachy trapezowej?
Po wybraniu odpowiednich wkrętów można przystąpić do ich montażu. Wkręcanie wkrętów w blachę trapezową nie jest proste, potrzebna jest do tego odpowiednia technika oraz precyzja. W pierwszej kolejności należy wykonać otwory o odpowiedniej średnicy, w miejscach, w których chcemy umieścić wkręty. Następnie, delikatnie wkręcamy wkręt za pomocą wiertarki lub klucza. Należy robić to ostrożnie, aby uniknąć uszkodzenia blachy. Po zakończeniu montażu warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie wkręty są równo osadzone i nie wystają ponad powierzchnię blachy. Wkręty nie powinny być ani zbyt luźne, ani zbyt mocno dokręcone – wystające wkręty mogą prowadzić do przecieków lub uszkodzenia blachy, a zbyt mocno dokręcone mogą zniekształcić blachę i uszkodzić uszczelki.
Wybierając wkręty, warto zwrócić uwagę na ich samowiercące właściwości, odpowiednią powłokę antykorozyjną, długość dopasowaną do podłoża oraz podkładki uszczelniające. Dzięki temu montaż będzie trwały, a cała konstrukcja odporna na działanie warunków atmosferycznych przez wiele lat.