Podział wkrętów ze względu na ich zastosowanie
Jednym z głównych kryteriów podziału wkrętów jest ich zastosowanie. Określenie typu pracy pozwoli na szybki i łatwy dobór odpowiednich wkrętów oraz pozwoli uniknąć błędów podczas ich montażu. Należy pamiętać, że wkręty różnią się od siebie kształtem i właściwościami, dlatego powinny być stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje wkrętów:
- Wkręty do drewna — stosuje się je do łączenia elementów drewnianych np. zawiasów i okuć w drewnianych meblach. Charakteryzują się większą powierzchnią gwintu i jego skokiem, który ułatwia wkręcanie. Najczęściej produkowane są ze stali węglowej, nierdzewnej lub kwasoodpornej.
- Wkręty do metalu — cechuje je walcowaty kształt trzonu. Wkręty do metalu najczęściej posiadają łeb walcowy, podkładkowy lub stożkowy. Do tego wyróżnia je niższy skok gwintu w porównaniu do wkrętów do drewna.
- Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych — wyróżniają się ostrą końcówką i łbem trąbkowym, którego główną zaletą jest dobre zagłębienie w płycie niepowodujące jej przebicia. Wkręty do GK różnią się miedzy sobą skokiem gwintu, który zależy od tego, czy są przeznaczone do łączenia z drewnem, czy ze stalą.
Rodzaje wkrętów do drewna
Wkręty do drewna można podzielić na samowiercące i zwykłe. Jak sugeruje nazwa, wkręty samowiercące nie wymagają wcześniejszego nawiercania, które jest niezbędne w przypadku tradycyjnych wkrętów. Oprócz tego wkręty do drewna różnią się miedzy sobą kształtem łba. Najbardziej popularne są te z łbem stożkowym, które dzięki swojej budowie nie wystają ponad powierzchnię materiału po procesie wkręcania. Jeśli chodzi o przytwierdzanie elementów zaleca się użycie wkrętów do drewna z łbem walcowym lub talerzowym.
Rodzaje wkrętów do metalu
Wkręty do metalu możemy podzielić na podstawie kształtu łba oraz zastosowania. Wyróżnia się następujące rodzaje łbów: stożkowe, walcowe i podkładkowe. Jeśli chodzi o zastosowanie, najpopularniejsze są blachowkręty i wkręty samowiercące. Blachowkręty charakteryzują się dużą trwałością. Wykorzystywane są do mocowania wybranych elementów do blachy. Przed wkręcaniem, konieczne jest wcześniejsze nawiercenie otworu o średnicy mniejszej niż średnica wkrętu. Wkręty samowiercące wyróżnia szybki i łatwy montaż, który jest możliwy dzięki specjalnemu wiertłu. Nie ma konieczności wcześniejszego wywiercania otworu.
Wkręty do GK
Jak już zostało wspomniane, wkręty do GK wyróżnia ostre zakończenie lub końcówka samowiertna oraz łeb trąbkowy. Dodatkowo najczęściej występuje gniazdo typu Philips (PH). Co istotne, są one fosforanowane na czarno. Możemy wyróżnić dwa rodzaje wkrętów do GK: do profili stalowych oraz służące do mocowania płyt g-k do konstrukcji drewnianych. Pierwsze z nich wyróżnia mniejszy skok gwintu (drobnozwojowy), z kolei drugie charakteryzują się wysokim skokiem gwintu (grubozwojowym).
Odpowiednio dobrane wkręty mają kluczowe znaczenie trwałości i wytrzymałości konstrukcji. Przed przystąpieniem do projektu warto zapoznać się z właściwościami różnych rodzajów wkrętów oraz dostosować je do konkretnych zastosowań. Niezależnie od tego czy budujesz taras czy remontujesz kuchnię, właściwe wkręty to podstawa udanej konstrukcji.