Menu

Wkręty do betonu – Cechy, zastosowanie i montaż

Podstawą każdej solidnej konstrukcji jest bezpieczne i trwałe mocowanie. Uzyskuje się je dzięki odpowiednio dobranym wkrętom, których wybór zależy m.in. od rodzaju podłoża. Możemy wyróżnić kilka grup wkrętów: do drewna, metalu czy zadań specjalnych. To właśnie do ostatniej kategorii zaliczają się wkręty do betonu. Są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają solidne połączenie! W naszym artykule dowiesz się, czym się charakteryzują, jakie mają zastosowanie oraz jak je poprawnie zamontować!

Czym są wkręty do betonu?

Wkręty do betonu należą do grupy zamocowań ramowych, które wyróżniają się dużą wytrzymałością nawet przy dużych obciążeniach. Co więcej, mogą zostać użyte zarówno do mocowania w betonie, jak i cegle, kamieniu czy pustaku. Dzięki specjalnym powłokom oraz wykonaniu z wysokiej jakości stali są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne. Ich kolejną zaletą jest możliwość mocowania w niewielkich odległościach względem siebie oraz krawędzi. Wszystkie wyżej wymienione cechy sprawiają, że wkręty do betonu znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej.

Zastosowanie wkrętów do betonu

Wkręty do betonu najczęściej wykorzystuje się do mocowań w betonie zarysowanym, niezarysowanym, zbrojonym oraz niezbrojonym. Część z nich sprawdzi się także do montażu w kamieniu, cegle i pustaku. Praca z nimi jest szybka i prosta, co sprawia, że wykorzystuje się je np. do:

  • rusztowań (stałych i tymczasowych), 
  • podpór szalunkowych, 
  • bram i ogrodzeń, 
  • barierek w płytkach chodnikowych, 
  • regałów, szaf w warsztatach lub magazynach, 
  • poręczy i balustrad.

Dodatkowo mogą zostać użyte w sytuacji, gdy kotwy mechaniczne mogą okazać się nieodpowiednie (np. ze względu na konieczność kotwienia blisko krawędzi).

Montaż wkrętów do betonu

Przed przystąpieniem do montażu należy przygotować odpowiednie elektronarzędzia oraz pompkę do wydmuchiwania zwiercin. Mocowanie powinno przebiegać w następujący sposób:

  1. Za pomocą wiertła udarowego wykonaj w betonie otwór o odpowiedniej średnicy, dostosowanej do wybranego wkrętu. Ważne, aby wiertło oraz wkręt miały taki sam rozmiar.
  2. Użyj pompki do czyszczenia otworów.
  3. Wkręt zamocuj w betonie przy użyciu klucza udarowego oraz odpowiedniego bita udarowego (dopasowanego do rodzaju łba kotwy). Dokręcaj do momentu, aż element dociśnie podłoże, uważając, aby nie uszkodzić łba montowanego wkrętu.

Wkręty do betonu to zdecydowanie jedne z najbardziej przydatnych wkrętów do zadań specjalnych. Ich szerokie zastosowanie oraz wytrzymałość pozwala cieszyć się konstrukcją latami!

Bestsellery

Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy!

Przeczytaj również:

Poradniki

Jakie wkręty wybrać? Odpowiadamy na Wasze najczęściej zadawane pytania!

Wybór odpowiednich wkrętów może stanowić wyzwanie, szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z montażem. Pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze znamy odpowiedź. Jakie wkręty sprawdzą się do montażu tarasu z modrzewia? A może poszukiwane są idealne wkręty do elewacji drewnianej? To tylko kilka przykładów nurtujących nas pytań. Udało nam się zebrać te najczęściej zadawane! Postaramy się na nie odpowiedzieć oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości!

Czytaj więcej »
Poradniki

Jakie wkręty do mocowania płyt G-K?

Jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do wykończenia pomieszczenia, są płyty G-K. Swoją popularność zawdzięczają prostemu montażowi oraz wszechstronnemu zastosowaniu. Należy jednak pamiętać, że płyty karton-gips delikatne a niepoprawny montaż i niedopasowane wkręty mogą skutkować ich całkowitym zniszczeniem. Z tego względu do trwałego i bezpiecznego mocowania płyt G-K konieczne są odpowiednie wkręty. Wzmocnią one konstrukcję oraz usprawnią pracę. W naszym artykule dowiesz się jakie wkręty najlepiej sprawdza się do tego materiału.

Czytaj więcej »
Poradniki

Pękanie drewna podczas wkręcania – Jak tego uniknąć?

Wkręty stanowią niezastąpione elementy w każdej konstrukcji drewnianej. Jednakże ich nieprawidłowe mocowanie może doprowadzić do obniżenia bezpieczeństwa i wytrzymałości projektu. Najczęstszym skutkiem złego montażu wkrętów są pęknięcia w drewnie. W naszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które znacząco zmniejszą ryzyko pęknięć.

Czytaj więcej »